Tři základní věci pro podporu tvořivosti a kvality lidského života:
- Tvořivost ve smyslu schopnosti přizpůsobit se či zavádět nové postupy je jedním ze dvou pohonů lidské evoluce (tím druhým je výběr). Náš svět a naše životy jsou plné změn. Potřebujeme tvořivou schopnost zvyknout si a přizpůsobit se neočekávanému.
- Když začínáme s tvořivým projektem – a v tom je prvek nebezpečí –, a vystoupíme z řady, přitahujeme podpůrné síly, především sílu, kterou staré národy nazývaly génius, múza nebo daimon. Většina z nás intuitivně ví, o čem je řeč, přestože tápeme po dohodnutém názvu, když se snažíme to popsat.
- Tvořivost léčí.
Nervová podstata vyšší tvořivosti
Různé části mozkové kůry spolu komunikují, přijímají a vysílají si navzájem signály, ne proto, aby zpracovaly smyslový vjem, ale protože jsou spolu ve volném rozhovoru. Vytváří se divoká a neotřelá spojení a z toho, díky sebe-organizující se struktuře mozku, vzniká něco nového. [1]
Být tvořivý znamená přinést něco nového a cenného do našich životů a do našeho světa. Nemusíš být Einstein ani Shakespeare, abys mohl být kreativní. Potřebuješ hrát nejlépe, jak umíš, na jakémkoli hřišti, které tě přitahuje. Přijít s novými tahy a hrát tak přesvědčeně, že o své hře nebudeš přemýšlet jako o práci (a taky z ní nikdy nebudeš chtít odejít do důchodu).
Co vytváří tvůrce světové úrovně, zůstává záhadou. Ale nový výzkum v neurovědách nám říká zajímavé věci o tom, jak pracují asociační centra v mozku, když se rodí nové nápady. Výzkum potvrzuje, že typická vlastnost kreativních lidí je ta, že tvoří spojení mezi věcmi, které ostatní lidé jako propojené nevidí.
Psychologové vzdělávání, kteří se snaží měřit úrovně kreativity, hovoří o „propadu o čtyři úrovně“, když předpoklady dospělých a formální vzdělávání začnou blokovat přirozenou dětskou schopnost vymýšlet si věci po svém. To naznačuje další klíč k tvořivému životu – zůstat ve spojení se spontánní tvořivostí dítěte, které je uvnitř každého z nás.
Ta nejdůležitější věc, kterou mají kreativní lidé společnou, je rozvíjení kreativních návyků. Pro choreografku Twylu Tharp k tomu patří „snížit rozptylování“ – vědomá snaha minimalizovat vyrušení a vytvořit dostatečný čas a prostor určený pro nový projekt.
Pro výzkumnici tvořivosti Keith Sawyer (profesorku psychologie na Washington University v St. Louis) dobré kreativní návyky zahrnují „pracovat chytře“, to znamená vytvořit denní rytmus, který nastavuje správnou rovnováhu mezi intenzivní prací a časem zahálky, ve kterém často přichází nové nápady. Pro profesora podnikání Williama Duggana tvořivost v podnikání závisí na příležitostných inovacích, na připravenosti nacházet neočekávané příležitosti a změnit své plány tak, aby se na nich vydělalo, když se nové možnosti objeví.
Další návyky tvořivých lidí dle mého vlastního pozorování a zkušenosti
- Objevují vlastní cesty, jak se dostat „do zóny“. Patří sem třeba procházky v přírodě, plavání, čmárání si, šlofík, trávení určité doby v uvolněné pozornosti, v hraniční oblasti hypnagogie mezi spánkem a bděním.
- Riskují. Přejí si dělat chyby a učit se z nich. Na chyby se dívají spíše jako na experimenty než jako na prohry.
- Tvořiví lidé jsou připraveni na šťastné náhody, vidí souhry okolností jako navádějící majáky a nehody přetváří v nové vynálezy.
- Vytváří si čas na tvorbu a ctí prostor svého soukromí.
- Nachází si tvořivého přítele/přítelkyni. Tato osoba je tím, kdo poskytuje užitečnou zpětnou vazbu a podporuje jejich objevy.
- Jsou vytrvalí.
Tvořivost není hájemstvím jen pro pár šťastných nebo pro ty, kteří mají nějaké trápení. Je to síla, o kterou můžeme požádat my všichni.
[1] zdroj: Nancy Andreasen, neurovědkyně na Universitě Iowa, průkopnice v zobrazování nervových drah kreativity
Obrázek: „Třepetání vlaštovek“ [Flutter of Swallows] od umělkyně a učitelky snění Karen Nell McKean
Z anglického originálu Why creativity matters, Robert Moss, 25. 3. 2019, přeložila Kateřina Kučerová, jazyková spolupráce Alena Benešová, © 2020. Všechna práva vyhrazena.